Codzienna higiena – wskazówki naszej higienistki

post
Codzienna higiena – wskazówki naszej higienistki

Poprawna higiena zębów jest podstawą zdrowego uzębienia. Dzięki regularnemu i poprawnemu czyszczeniu zębów można uniknąć większości chorób zębów i przyzębia.

Podstawowym i najważniejszym dla higieny jamy ustnej przyborem jest szczotka do zębów. Przy jej pomocy usuwamy szkodliwy osad zgromadzony na zębach. Szczotka powinna być dopasowana do ręki (mniejsza dla dzieci, większa dla dorosłych), jej główka powinna mieć średnio twarde, najlepiej proste włosie. Powinniśmy ją wymieniać nie rzadziej niż co 3 miesiące.

Zęby myjemy po każdym posiłku, a przynajmniej 3 razy dziennie. Bardzo istotne jest mycie wieczorne, ponieważ podczas snu ślinianki słabiej pracują, więc zęby nie są opłukiwane przez ślinę. Jeśli więc na powierzchni zębów pozostaną na noc resztki pokarmowe i bakterie, które nie zostały usunięte podczas wieczornego mycia, bardzo łatwo dochodzi do zainicjowania procesu próchnicowego.

Nastolatkom i pacjentom dorosłym polecamy metodę wymiatającą. W metodzie tej główkę szczoteczki ustawiamy pod kątem 45 stopni częściowo na dziąśle, częściowo na szyjce zęba i wywijamy szczoteczkę ruchem obrotowo-wymiatającym tak, jakbyśmy chcieli naciągnąć dziąsło na zęby.

Skuteczna higiena zależy też w pewnym stopniu od dodatkowych środków czyszczących takich jak:

  • pasta do zębów – skraca czas czyszczenia zębów nawet o 1/3 (bez pasty należałoby szczotkować zęby 6-8 minut), daje uczucie świeżości, dodatkowo może zawierać substancje wspomagające, np. obniżające nadwrażliwość zębów, czy łagodzące początkowe stany zapalne dziąseł.
  • nitka zębowa lub taśma – skuteczna w oczyszczaniu powierzchni stycznych i przestrzeni międzyzębowych; używając nitki należy oderwać około 45 cm nici, nawinąć na palce wskazujące obu rąk pozostawiając między palcami 2,5-5 cm, włożyć nić w przestrzeń, otulić nią ząb (utworzyć z nitki literkę C) i czyścić powierzchnię zęba (nie przestrzeń), następnie przewinąć nić, wejść znów do tej samej przestrzeni i oczyścić powierzchnię styczną drugiego zęba – i tak po kolei wszystkie zęby. Nitkujemy raz dziennie.
  • szczoteczki międzyzębowe – oczyszczają przestrzenie międzyzębowe; na rynku dostępny jest szeroki wachlarz rozmiarów takich szczoteczek, dzięki czemu możemy dobrać odpowiednią dla przestrzeni wielkość szczoteczki. Pamiętajmy, że szczoteczka międzyzębowa nie może być stosowana zamiast nici. Sczoteczka oczyszcza głównie przestrzeń międzyzębową, natomiast nitka czyści powierzchnię styczną zęba.
  • szczoteczka do języka – powierzchnię języka należy oczyścić po każdym myciu zębów, gdyż często bakterie bytujące na języku powodują przykry zapach z ust, czy wręcz choroby jamy ustnej. Język czyścimy specjalnie do tego przeznaczoną szczoteczką/skrobaczką, którą należy kilka razy przesunąć po powierzchni języka, od jego nasady aż po sam koniec.
  • płukanki do jamy ustnej – po każdym wynitkowaniu, wyszczotkowaniu i umyciu języka należy przepłukać jamę ustną płynem do płukania powszechnie dostępnym w drogeriach i aptekach.

Ważna jest także kontrola higieny jamy ustnej, podczas której należy sprawdzić zarówno sposób, jak i skuteczność oczyszczania zębów.

Regularne wizyty u stomatologa i regularna higienizacja w gabinecie znacznie poprawiają jakość naszych zębów i minimalizują prawdopodobieństwo przeprowadzania leczenia- często długotrwałego, skomplikowanego i kosztownego.

Lepiej więc zapobiegać, niż leczyć.
Zapraszam Ania Wiszniewska