ENDODONCJA

STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA Z ENDODONCJĄ

Stomatologia zachowawcza zajmuje się profilaktyką i leczeniem próchnicy. W zakres jej działań wchodzi:

  • leczenie próchnicy zębów (ubytków próchnicowych)
  • leczenie powikłań infekcji próchnicowej, czyli leczenie endodontyczne (leczenie kanałowe).

Do wypełniania ubytków próchnicowych stosujemy wysokoestetyczne, światło utwardzalne materiały kompozytowe lub materiały glassjonomerowe.

Leczenie endodontyczne wykonywane jest wówczas, gdy długo toczący się proces próchnicowy spowoduje zmiany w miazdze zęba. Leczenie takie polega na usunięciu chorych tkanek z kanałów korzeniowych, specjalistycznym opracowaniu kanałów (mechanicznym i chemicznym) i wypełnieniu ich materiałami wykonanymi na bazie gutaperki. Wypełnienie kanałów gutaperką zabezpiecza je przed ponownym wniknięciem bakterii do kanału korzeniowego. Leczenie kanałowe przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, osłaniając pole zabiegowe koferdamem, czyli specjalnym płaszczem ochronnym, izolującym leczony ząb od pozostałych zębów i tkanek miękkich jamy ustnej.

W trakcie leczenia endodontycznego wykonywane są zdjęcia radiologiczne leczonego zęba.

Leczenie endodontyczne jest skuteczne w 95%.

Zęby po leczeniu endodontycznym muszą być odbudowane, z zachowaniem procedur nowoczesnej stomatologii (tkanki zęba powinny zostać odpowiednio wzmocnione). Najczęściej do tego celu wykorzystuje się włókna szklane lub wkłady koronowo-korzeniowe wykonywane w laboratorium protetycznym oraz korony protetyczne.

Lekarz w porozumieniu z pacjentem znajduje najlepsze w danej sytuacji rozwiązanie.

Umów się na wizytę

Szanujemy czas naszych pacjentów. Zawsze umawiamy wizyty wcześniej, a dzień przed wizytą przypominamy o niej za pomocą dyskretnego SMS. Godziny przyjęć elastycznie dopasowujemy do potrzeb pacjenta.