Fakty i mity o chorobach przyzębia, czyli co warto wiedzieć…
Periodontologia, cóż to takiego? To nauka o chorobach przyzębia, które dotykają większości z nas. Mając świadomość jej objawów, jesteśmy w stanie bardziej zadbać o siebie i szybko zareagować, kiedy pojawiają się pierwsze oznaki, aby nie dopuścić do choroby, której efektem może być nawet utrata uzębienia. Choroby przyzębia są nie tylko przewlekłe, ale niestety bywają „podstępne”. Czasem przez wiele lat nie dają widocznych i niepokojących objawów, tylko miewają okresowe zaostrzenia, które mijają. Nawet kiedy zęby wyglądają zdrowo i nie bolą, choroba może się rozwijać i prowadzić do nieodwracalnej destrukcji tkanek przyzębnych, otaczających zęby. Ból, obrzęk dziąseł, ruchomość zębów, ich przemieszczanie i przedwczesne wypadanie to objawy już zaawansowanego stadium choroby.
Jak uniknąć doprowadzenia do takiego stanu, jak wcześnie wykryć chorobę?
Najwcześniejszym sygnałem, łatwym do zauważenia, a które bardzo często bagatelizujemy, jest krwawienie z dziąseł. Wskazuje bowiem na rozwijające się zapalenie dziąseł lub przyzębia. Krwawienie może występować nie tylko wokół tkanki pojedynczych zębów ale dotyczyć całego uzębienia. Może być samoistne lub pojawiać się tylko podczas szczotkowania czy nitkowania. Może również okresowo samoistnie ustępować lub nasilać się. Czasami towarzyszy temu przykry zapach z ust oraz obrzęk i bolesność dziąseł. Każde przedłużające się krwawienie dziąseł powinno natychmiast zmotywować nas do wizyty u stomatologa, a nawet periodontologa.
Najistotniejsze jest rozpoznanie przyczyny, czyli głównego czynnika wywołującego chorobę przyzębia. Są to bardzo specyficzne bakterie, które mając możliwość bytowania na naszych zębach tworzą płytkę bakteryjną, wydzielającą szereg enzymów i toksyn niszczących tkanki otaczające ząb (w pierwszym etapie dziąsło i przyczepy dziąsła, a później także kość wokół zębów). Współczesna medycyna daje ogromne szanse na zatrzymanie choroby, a nawet częściową odbudowę i zregenerowanie utraconych tkanek.
Jak możemy sobie pomóc?
Od razu po zaobserwowaniu krwawienia zintensyfikować higienę jamy ustnej. Pamiętajmy o częstym myciu zębów, zadbajmy o właściwe metody szczotkowania, używajmy odpowiednich środków i przyrządów pomagających nam w prawidłowym i dokładnym oczyszczaniu zębów z płytki bakteryjnej (więcej na ten temat przeczytać można we wcześniejszym artykule umieszczonym na naszej stronie).
Bardzo często spotykam się ze stwierdzeniem, że z „paradontozą” nic nie da się już zrobić. Nic bardziej mylnego. Współczesne metody leczenia chorób przyzębia są niezmiernie skuteczne, pacjenci mogą cieszyć się zdrowym uzębieniem przez całe życie. Oczywiście, takie leczenie wymaga współpracy wielu specjalistów, a od pacjentów dyscypliny.
Więcej o metodach i nowościach w leczeniu chorób przyzębia opiszę w następnych artykułach. Już teraz zapraszam do ponownego odwiedzenia naszej strony a także śledzenia nas na naszym facebookowym profilu.
Natalia Piaskowska, periodontolog